16_20230829_120637.jpg
15_20230829_134111.jpg
124_20240516_114645.jpg

Procházka o prvním MS 3 na 3 ve Finsku: Být kapitánem národního týmu? Velká čest a zkušenost

Útočník A-týmu zhodnotil působení českého týmu na prvním MS v trojkovém florbale ve finském Lahti

Unikátní příběh na konci aktuální sezony prožil forvard A-týmu Pavel Procházka. S výběrem České republiky se zúčastnil historicky prvního MS v trojkovém florbale, které hostilo finské Lahti. Jak útočník kralupských Vlků hodnotí působení Čechů v turnaji, a co ho ve Finsku zaujalo? To vše se dozvíte v rozhovoru.

Prochy, jak jsi se do Lahti a do českého týmu dostal? 
"S pár kamarády máme vlastní tým, se kterým jezdíme na neligové letní turnaje. Někdo nám jednou do skupiny poslal, že nás přihlásil do nějakého výběrového kola. V tu chvíli jsme to nikdo nebrali vážně a spíš jsme si z toho dělali srandu. Pamatuju si jen, že mi jednou volal a říkal, že jedeme do Finska na mistrovství světa."

Jak celý turnaj probíhal organizačně? Bylo něco co by se dalo podle tebe vylepšit? 
"Hráli jsme na hale Lahti sport and fair centre. Hala se skládala ze dvou částí. Na hlavní hale probíhalo mistrovství světa juniorek a na druhé probíhalo právě mistrovství 3 na 3. Hrálo se celkem na 5 hřištích. Organizace byla velmi dobrá, ale jediný problém nastal poté, co jsme dohráli základní skupinu (4 týmy v jedné skupině) a měli celkem dlouhé volno přibližně 3 a půl hodiny. Problém byl v tom, že na hale byla celkem zima a jak byl člověk zpocený po zápase, tak to nebylo moc příjemné. Jinak vše bylo super a velice jsem si to užil."

Jak obtížné bylo se přeorientovat z florbalu 5 na 5 ke hře 3 na 3?
"Je to úplně jiný florbal než klasický pětkový. Hrálo se na hřišti o rozměrech 22X11, takže i střela od vlastní brány byla v podstatě gólová příležitost. Zároveň byla samotná hra velmi vyhrocená díky malému prostoru, kde nebylo o souboje nouze. Vyhrocené hře napomáhalo i to, že rozhodčí často nepískali úplně vše a mnohé fauly, které by za normálního pětkového florbalu byly potrestány dvěma minutami, tak zde byla jen rozehrávka od půlky a někdy i vůbec nic. S kluky jsme měli několik tréninku, abychom si zvykli na hřiště a styl hry."

Bylo pro tebe speciální mít možnost obléknout dres národního týmu? V turnaji jsi byl dokonce kapitán, že?
"Pro mě osobně to byla veliká čest a byl jsem za tuto zkušenost neskutečně rád. O kapitánovi jsme s týmem hlasovali a debatovali na posledním tréninku. Nakonec jsem byl pověřen se toho ujmout."

Co všechno pro hráče českého týmu zařídil Český florbal?
"
Dostali jsme od nich výbavu (dresy, kraťasy….), zaplacené startovné, pojištění a pomohli nám s ubytováním. Všechno ostatní jsme řešili po vlastní ose." 

Ve skupině jste padli s Novým Zélandem, soupeř z druhé poloviny světa vás pak i vyřadil v play off, v čem byla síla právě tohoto týmu?
"Dalo by se říct, že první prohra byla tím, že to byl náš 1. zápas na turnaji, takže nervozita a nejistota hrála velkou roli při první půli zápasu. V druhé půlce jsme se kousli a začali hrát to co umíme a povedlo se nám dotáhnout ztrátu, ale na vítězství to nestačilo. Druhý zápas jsme měli právě tu tříhodinovou pauzu a naší chybou jsme se dostatečně neprotáhli, takže jsme se dostávali do zápasu celou 1. půli. Konec se nám povedl a dotáhli jsme zápas až do trestných střel, kde kluci z Nového Zélandu trefovali šibenice a náš gólman neměl moc velkou šanci."

Dělaly vám nějaký problém trochu specifická pravidla?
"Ano museli jsme si zvykat na to, že jakmile balonek vyletěl ze hřiště, tak gólman vyhazoval balónek. Zároveň mohl také hodit balónek do branky a dát tím gól. Dalo se to velmi dobře využívat, ale byl to hodně velký nezvyk, protože člověk musel být neustále v pozoru."

V čem byl turnaj náročný?
"
Asi množstvím zápasů v jeden den. Fyzicky to bylo velmi znát."

Jak bys zhodnotil působení českého výběru na turnaji?
"Podle mě jsme odehráli skvělý turnaj. Umístili jsme se 1. ve skupině a hráli velmi dobrý florbal. Bohužel nám nevyšlo již zmíněné 1. kolo play-off, ale i tak jsme předvedli skvělý výkon."

Turnaj se konal v souběhu s MS Juniorek, vyrazili jste zafandit i juniorské repre?
"
Stihli jsme v neděli souboj o 3. místo, kde to holky vybojovaly a ukázaly, že si to zasloužily."

Stihli jste během turnaje i prozkoumat krásy Finska?
"Ano v neděli jsme si byli prohlédnout Lahti, a v pondělí před odletem jsme byli v hlavním městě v Helsinkách, ty jsou opravdu krásné."

Prochy, díky za reprezentaci Wolves na prvním MS ve florbale 3 na 3! 

#WOLVESTOGETHER