16_20230829_120637.jpg
15_20230829_134111.jpg
191_20250624_125551.jpg

Janouch o roli kondičáka i hledání posil: Výkony a progres kluků mě těší. Skauting? Už nemusíme vysvětlovat, kde jsou Kralupy

Kondiční trenér A-týmu Filip Janouch o přípravě na novou sezonu i nové roli mentora týmu U23 či skautingu posil pro elitní tým

Po uplynulé sezoně uzavřel svou kapitolu v elitním týmu. Pauza mu však moc dlouho nevydržela. Jen dva měsíce od vyřazení v play off je Filip Janouch zpátky u chodu A-týmu. Tentokrát v roli kondičního trenéra, který Vlky připravuje na další sezonu. Z pozice zkušeného esa také spolu s šéftrenérem Kristiánem Malíkem jako hrající kouč zaštítí tým U23, který v této sezoně prožije premiéru. Zároveň mluví i o své roli skauta a hledání posil na následující sezonu Divize. Jak zatím probíhá příprava na nový ročník? Na co láká do Kralup potenciální posily? A jaké má plány s týmem U23? To vše se dozvíte ve velkém ROZHOVORU s Filipem Janouchem.

O kondiční přípravě 

Fílo, máme za sebou první dva měsíce letní přípravy a zároveň i tvé první dva měsíce v roli kondičního kouče. Jak toto období hodnotíš? Co tě překvapilo, a co naopak probíhá podle očekávání?
"V první řadě zdravím všechny kralupské fanoušky, kteří i přes probíhající léto najdou čas na čtení článků o dění v klubu. Bezprostřední hodnocení je určitě pozitivní; mám upřímnou radost z toho, že mě kluci akceptovali v jiné než hráčské roli, že je příprava baví, makají a hlavně, že se zlepšují. To platí jak o mužské, tak mládežnické složce, které se do přípravy pod mým vedením zapojují. Zaprvé jsem mile překvapen z kondice klíčových hráčů Áčka, kteří mají ukázkovou docházku a od začátku přípravy se neustále zlepšují. Zadruhé mám velkou radost z docházky dorostenců a juniorů, kteří tím jasně ukazují, že se také chtějí zlepšovat a porvat se o místo v širším kádru Áčka pro nadcházející sezonu. Vedle toho oceňuji také docházku a fyzické zlepšení kluků, kteří podle ročníků narození sice příští rok ještě nemohou zasáhnout do dospělé kategorie, nicméně poctivě pracují a zlepšují se společně se svými mužskými kolegy. Jediným negativním překvapením je pro mě nízká docházka některých hráčů Áčka, kvůli které jim zatím uniká větší individuální zlepšení."

Kde a jak vlastně vznikla myšlenka, že se letos o kondiční stránku týmu postaráš právě ty? Bylo to tvé rozhodnutí, návrh od trenérského týmu, nebo vývoj okolností?
"Moje zapojení je výsledky více vlivů, včetně těch, které zmiňuješ. Už od jara se mnou bylo v kontaktu pár členů stávajícího áčkového kádru a řešili jsme, jak jim můžu individuálně pomoct v kondičním zlepšení během letní přípravy. Vedle toho jsme při sezónním vyhodnocení uplynulé sezony společně s vedením a realizákem pojmenovali kondici jako oblast, ve které jsme měli značné rezervy. Současně se mnou kluci sdíleli zpětnou vazbu k loňské letní přípravě, kde jim běhání chybělo. Dali jsme proto hlavy dohromady a přišel jsem s nabídkou, že letošní kondiční přípravu klukům povedu. Připravil jsem tříměsíční plán, na který jsme v první polovině května naskočili a od té doby poctivě plníme a kluky to snad se mnou baví. (smích)"

Můžeš čtenářům přiblížit, jak konkrétně probíhá příprava? Na co se během tréninků zaměřujete, a jaké metody nebo prostředky používáš?
"Letošní letní příprava sestává ze tří fází, přičemž každá z nich má cca měsíc. V první fázi jsme se zaměřili na srovnání deficitů ve vytrvalosti a rychlostní vytrvalosti, což jsou klíčové atributy pro budování rychlosti. Bez dostatečného „objemu“ naběhaných kilometrů zkrátka není kde brát pro postupné zrychlování, kterému se věnujeme nyní, a ještě se mu budeme věnovat v červenci. Tam se také rozběhne poslední část zaměřená hlavně na silovou složku v posilovně, protože vedle toho, že kluci mají být do sezony rychlí a vytrvalí, tak potřebujeme, aby byli silní. Rychlost a síla jsou tedy hlavní body, které nás čekají až do srpna, kdy se tým pomalu přesune opět do haly. Při skladbě svých tréninků vycházím z konzultací s trenéry ze STACY u kterých se sám připravuji, a hlavně ze své zkušenosti; letních příprav jsem si zažil mnoho, pod různými trenéry a myslím si, že mám celkem zdravou a příčetnou představu o takových trénincích, které jsou zvládnutelné a zároveň kluky zlepší. Po klucích nechci nic, co bych jednak historicky nevyzkoušel sám na sobě a jednak nic, co by nezvládli. To ode mě slyšeli na úvodním květnovém tréninku a stále se toho držím."

Jaký je plán na zbytek léta? Čekají tým ještě nějaké intenzivní bloky, testování, nebo třeba individuální tréninky?
"Hráče testujeme rozhodně více a poctivě než v minulých sezonách. Tím, že je příprava dlouhá, tak chceme mít přehled a kontrolu nad tím, jak se jednotliví hráči zlepšují, což odráží nejen jejich docházku během jednotlivých tréninků, ale také jejich odvedenou práci. Máme za sebou úvodní testování a první průběžné testování, kde se ukázalo, že poctivá práce přináší zlepšení a více uběhnutých metrů za stejný čas. V červenci nás čeká ještě jedno testování. Kluci mají před sebou poslední týden společných tréninků, od konce června do poloviny července potom čerpají dvoutýdenní volno, během kterého budou trénovat podle individuálního plánu. V polovině července se opět společně potkáme, odpracujeme další kus práce do soustředění a kondiční část letní přípravy dokončíme v srpnu v týdnu před prvním kolem Poháru ČF (23.-24. srpna pozn. red.). Až se nám v červenci přidá ke kondiční části i posilovna, tak tam budou mít o něco individuálnější přístup brankáři než hráči v poli. Ti se mohou připravovat společně, nicméně brankáři vzhledem ke specifickým pohybům potřebují důraz na jiné svalové struktury a partie než hráči v poli. Péče o brankáře je něco, co nám během letní přípravy dlouhodobě chybělo a letos ji konečně zařadíme, abychom využili jejich potenciál na maximum."

Sezóna 2025/26 bude výjimečná tím, že v prosinci přeruší soutěže mistrovství světa žen. Bude mít tahle pauza nějaký dopad na tvoje plánování kondiční přípravy i případnou práci v průběhu ročníku?
"Určitě ano a už nyní s realizákem Áčka plánujeme kondiční bloky, které během prosince proloží běžné halové tréninky. Nezdá se to, ale měsíc je ve florbale krátká doba a my si nemůžeme dovolit vypadnout z tempa a ignorovat kondici, protože by se to týmu nemusela v závěru základní části vyplatit."

Jak jsi zatím spokojen s přístupem a nasazením hráčů elitního týmu? Docházka, disciplína, motivace – jak to z tvého pohledu vypadá?
"Upřímně řečeno? Jsem i nejsem. Hodnocení přístupu se v mých očích skládá z více parametrů, které jsi sám vyjmenoval. Když začnu od docházky, tak vidím několik hráčů, jejichž docházka je ukázková a inspirativní pro všechny ostatní. Nepřekvapivě tihle hráči patří k lídrům Áčka, během tréninků skvěle pracují, hodně se zlepšují, a ještě hecují ostatní, což je skvělé. Potom jsou hráči, kteří se zapojili později, třeba z důvodu nemoci, handicap jednoho dvou týdnů bez problému dohnali a rovněž vykazují vynikající zlepšení. Potom jsou hráči, jejichž docházka mi zcela upřímně a bez vytáček připadá nedostatečná vzhledem k tomu, že jsou členy kádru A-týmu. Co se týče disciplíny projevené ve zvládání jednotlivých tréninků, tam všechny absolutně chválím; když přijdou, tak makají skvěle a ti, kteří chodí opakovaně a pravidelně, svými fyzickými výkony odskakují těm s průměrnou docházkou. Každým pracuje svým tempem, každý jede na maximum, což je mi sympatické. Kluci si potřebují uvědomit, že se startem letní přípravy se vynulovala loňská sezona, jejich pozice v té, které lajně a nyní pracují na tom, aby se jednak dostali do základní sestavy, jednak aby realizáku ukázali, že jsou kondičně připraveni v té nejlepší možné míře a jsou tak v sezony schopni spolykat vysoké minuty na hřišti."

Když porovnáš současný stav s minulými roky, v čem vidíš největší rozdíl v přístupu k letní přípravě? Přinesl jsi do toho něco nového, co dříve chybělo?
"Nedokážu zhodnotit, jestli jsem přinesl něco nového, na to bude lepší, když se zeptáš kluků, kteří letní přípravu podstupují. (smích) Ne, teď vážně. Když poodstoupím a pokusím se najít své přínosy, tak bych jmenoval dva hlavní – jednak vůbec samotný koncept letní přípravy a logicky provázané a na sebe navazující části. Mým cílem není kluky třikrát týdně uvařit a naložit jim nohy do medu, aby se nemohli další den hnout. Mým cílem je zlepšit každého jednoho z nich postupným přidáváním zátěže do tréninků, což bych řekl, že se daří. Vedle toho vnímám, že jsem přinesl pestré a zároveň obsahově vyvážené tréninky, které kluky baví a snad na ně rádi chodí, protože vidí, že se během několika týdnů mohou výrazně zlepšit. Je totiž důležité uvědomit si, že dnešní florbal je v porovnání s florbalem před pěti, deseti nebo i patnácti lety úplně jiný sport. Kondice v podobě rychlosti hraje zásadní roli; florbal už nutně není tolik fyzický, ale neskutečně zrychlil. Z toho důvodu kluci musí mít kde brát, aby byli schopni jak na trénincích, tak potom v zápasech rychle reagovat, provádět herní činnosti v rychlosti a provádět systémové pokyny rovněž v co největší rychlosti. Herní systém Áčka je kondičně náročný, kluci na něj potřebují být skvěle připraveni, na čemž pracujeme. Věřím, že se naše letní práce propíše to ještě atraktivnějšího herní stylu v zápasech základní části."

Po několika letech se vracíš do trenérské pozice. Co považuješ za největší výzvu při práci s týmem z Divize a hlavně s dnes už bývalými spoluhráči, a co tě naopak nejvíc baví?
"Florbal v Kralupech je hlavně o lidech, proto je pro mě nejdůležitějším bodem každého tréninku skupina hráčů, kteří se ho účastní. Chci, aby je trénink bavil, byl pro ně fyzicky zvládnutelný a zároveň zlepšil jejich fyzickou kondici, proto se k němu takhle snažím přistupovat a ptát se sám sebe, jestli by mě tohle nebo tamto bavilo? Když si odpovím, že ano, tak danou věc do tréninku zařadím. Kluci jsou nejen moji bývalí spoluhráči, ale hlavně kamarádi, ke kterým přistupuji se slušností a respektem, což je základ všeho. Nejvíc mě baví, že i po svém herním konci v elitním týmu jsem s klukama v kontaktu, pravidelně se vídáme a můžu jim pomoct při zlepšení, což se týká i klukům z mládeže, kteří se s námi letos připravují. Všichni kluci ode mě už několikrát slyšeli větu, že florbalově jsou lepší než já, za čímž si stojím. Nicméně ne všichni měli kondici na úrovni svého maxima nebo větší části maxima, aby mohli naplno ukázat florbalové bestie, které v nich dřímou. (smích) Od toho jsem tady letos já, abych jim s tím pomohl a myslím, že se nám to daří. Nicméně naše letní práce ještě zdaleka není u konce."

Dostáváš zpětnou vazbu i od hráčů, co se týče náročnosti nebo efektivity tréninků? Jak s ní pracuješ?
"Od části určitě, od někoho dokonce na denní bázi po každém tréninku. (smích) Samotného mě to zajímá, proto hodnotím každý uplynulý trénink na jeho konci a jsem zvědav na hráčskou zpětnou vazbu a beru si ji k srdci. Zatím se nestalo, že by kluci byli s něčím vyloženě nespokojeni, což je super. Všechno děláme pro jejich kondiční dobro a zlepšení."

Kondiční tréninky často nebývají mezi hráči nejoblíbenější. Jak pracuješ s motivací a náladou v týmu během tohoto času?
"Plně rozumím tomu, že s přibývajícími týdny letní přípravy mě někteří méně a méně rádi vidí. (smích) Každopádně si myslím, že kluci vědí, co ode mě můžou čekat; nejsem žádný pes ani dráb, který by nad nimi stál s bičem a chtěl po nich nerealistické věci. Jejich spokojenost a zlepšení je pro mě základ a snažím se s tím pracovat přirozeným způsobem, tedy vysvětlovat, co a proč děláme, jak nám daná věc pomůže. Řekl bych, že to kluci ode mě berou, protože velká část z nich ví, že během mnoha uplynulých letních příprav jsem se vždycky poctivě připravoval a přidával si, takže mě možná berou jako dobrého garanta letní přípravy."

O skautingu

Jaký je hlavní cíl skautingu v Kralupech pro nadcházející sezónu? Hledáš spíš hotové posily, nebo hráče s potenciálem do budoucna?
"Skauting v našem oddílu probíhá na více rovinách, přičemž můžu komentovat a hodnotit jen tu v mužské složce, nakolik mládežnický skauting přenechávám Kristiánovi, který ho dělá skvěle, dle mého soudu. Letos se soustředíme spíš na hotové hráče se zkušenostmi, kteří mohou áčkový tým opravdu posílit. Z toho důvodu se díváme i po ročníkově starších hráčích, kteří do relativně mladého týmu mohou přinést své zkušenosti třeba z vyšších soutěží nebo play-off bitev."

Jaké jsou hlavní překážky a bariéry v hledání hráčů? S čím se nejčastěji potýkáš?
"Díky našim výkonům v předešlých sezonách Divize a Poháru odpadla velká bariéra vysvětlování, kde Kralupy jsou a co jsou zač. (smích) Největší bariérou je v posledních dvou sezonách příliš velká koncentrace pražských týmů ve vyšších soutěžích typu Národní liga a 1. liga, v některých případech tam započítejme i Superligu. Na relativně malém prostoru je příliš mnoho týmů, které se o daného hráče uchází. To je v současné chvíli naše největší výzva, kterou během skautování řešíme. Nejsme totiž v situaci, kdy dovedeme nabídkám z vyšších soutěží konkurovat ani finančně a často ani podmínkami. Nicméně děláme maximum, co je v našich silách, aby se tady i v nadcházející sezoně objevili noví a zajímaví hráči, kteří tým posunou zase o kus dál."

Kde nejčastěji nové hráče objevuješ – sleduješ nižší ligy, juniory, hráče po pauze, nebo dáváš na osobní tipy a kontakty?
"Dávno pryč jsou doby, kdy bych o víkendu zvládl vyjma kralupských zápasů sledovat i všechny další soutěže, které bych chtěl. (smích) Stále ještě platí, že nejčastěji rozhazuji sítě mezi svými známými a kontakty, případně mě někdo z florbalové komunity odkáže na zajímavé jméno, se kterým se potkám a jednáme o věcech, které jsou a nejsou možné. Další jména stále lze najít také v regionu, takže sleduji i 2-3 úrovně regionálních lig, případně třeba i UFL, kde lze narazit na perspektivní a volné hráče. Každopádně nejsnazší cesta je pro nás stále přes osobní a zprostředkované tipy a kontakty."

Má realizační tým jasný herní styl, do kterého hráče vybíráš, nebo se přizpůsobujete tomu, co je zrovna k dispozici?
"Letos jsem od realizáku dostal zadání na konkrétní typy hráčů, po kterých se dívat, a tak činím. Pro každý typ hráče jsem měl několik kandidátů, se kterými jsem se postupně sešel, zavolal si, nebo jsme si napsali. Některé kontakty měly kratší, jiné zase delší trvání, vždycky podle toho, jak velký zájem byl na druhé straně. Stále platí, že hledáme hráče na základě konkrétního zadání a věřím, že během prázdnin našim fanouškům představíme nové posily."

Jak by podle tebe měl vypadat ideální přestupový cíl pro Kralupy – typově, věkově, herně i lidsky?
"Měl by to být odhodlaný hráč s cílem posouvat sám sebe a tým, ve kterém hraje. Týmový hráč, dobrý parťák do kabiny, žádná namyšlená hvězda, která si myslí, že si v Superlize nezahrála kvůli nespravedlnosti toho nebo onoho trenéra. Člověk, který unese oprávněnou kritiku a otevřenou zpětnou vazbu a je schopen si vzít ponaučení. V neposlední řadě také někdo, kdo bydlí na severu Prahy nebo v okolí a je schopen sem dojíždět na tréninky a zápasy. (smích)"

Jak to vypadá s posilami, kdy se mohou fanoušci těšit na nějaké to „HERE WE GO“…
"Bez detailnějšího komentáře – nechte nás, prosím, přes léto ještě pracovat a posily vám určitě představíme během července a srpna."

O pozici mentora týmu U23 

Kde se vlastně zrodila myšlenka, že po konci v A-týmu si vezmeš pod křídla tento projekt, samozřejmě ve spolupráci s šéftrenérem Kristiánem Malíkem
"S Kristiánem jsme už od Nového roku diskutovali možnost založení U23 týmu, který jsme v Kralupech ještě nikdy neměli. Jeho představa, včetně mojí role a zapojení se doladila na jaře během play-off, kdy jsem mu potvrdil, že pokud on a kluci mají zájem, tak se rád zapojím. Nevím, jestli je moje role mentorská, protože kluci v mládeži hrají jiný systém než muži, který je i pro mě nový a stále se ho na jejich trénincích učím. Jsem moc rád, že kluci projevili zájem, abych se k nim přidal, to mi opravdu udělalo velkou radost a díky nim si budu moct ještě prodloužit florbalovou kariéru."

Co pro tebe osobně znamená, že můžeš pokračovat u florbalu právě jako mentor mladších hráčů?
"Rozhodně jim nemůžu říkat nic ohledně florbalových dovedností, jelikož na florbalce jsou už teď šikovnější než já kdy budu. (smích) Snažím se jim předávat praktické tipy a triky z mužského florbalu, se kterým nemají zkušenosti – hlavně ohledně rychlosti, bojovnosti a důslednosti. Někteří z nich stále na tréninku mají pocit, že můžou vyřadit na neutrál, což je ovšem v dospělém florbale cesta do pekel."

Jaký herní nebo tréninkový styl byste chtěli s týmem U23 razit? Máš už jasnou představu, nebo se budeš přizpůsobovat tomu, co tým potřebuje?
"Ta představa rozhodně není na mně jako hlavním nositeli; herní filozofii má vytyčenou Kristián Malík jako šéftrenér mládeže a trenér týmu U23. Jak ho znám, tak určitě nesleví z nároků, které má na kluky v jejich mládežnické kategorii – tedy aktivní florbal s rychlým přechodem do útoku, důslednou obranou, kvalitní hrou na míčku, které je třeba si vážit a velkým množstvím zakončování na soupeřovu bránu. Na mém vkladu do hry se nic nezmění – obětavost, bloky, jednoduchá hra a snaha být týmu co nejprospěšnější ve všech situacích, kdy to bude potřeba. Do sezony vstupuju se stejným nastavením – budu dělat to, co ode mě tým potřebuje a očekává. Moje herní role je plus minus jasná a na mně je, abych klukům co nejvíc pomohl a přispěl k atraktivní týmové hře, kterou oni 100% umí."

Tým U23 je přechod mezi juniorkou a dospělým florbalem – co považuješ za nejdůležitější v tomhle věku hráčů?
"Pro většinu kluků to bude první konfrontace s dospělým florbalem. Jako výhodu vnímám, že to je na regionální úrovni, kde se velmi rychle otrkají a ohrají. Přeju si, aby zbytečně neslevovali ze své úrovně, kterou získali v celostátních mládežnických soutěží a aby si nemysleli, že budou hrát celou dobu na trojnožce, bez pohybu a budou si házet žabky do prázdné brány. Z toho je vyvede první souboj s nějakým tělnatějším obráncem soupeře. (smích). Ne, teď vážně – musí být důrazní sami k sobě, dotahovat věci na 100 % a rozhodně nepolevovat, protože jinak je v mužském florbale někdo nachytá u mantinelu a nedej bože ošklivě zraní. Zároveň nechci, aby si florbal znechutili v případě, že nějaký zápas prohrajeme třeba i vyšším rozdílem. Sečteno podtrženo, přeju si, aby pro kluky tahle sezona v U23 byla přínosná hlavně pochopením toho, jak funguje mužský florbal a že v něm mohou uspět v případě, když budou plnit systémové pokyny a dané činnosti dotahovat na sto procent."

Jaké má tým U23 letos ambice do sezony?
"Zatím jsme o nich nemluvili, nic nepadlo nahlas. Možná je všechno, v tom je regionální florbal krásný a krutý zároveň. Osobně si přeju, aby se udržela celá parta U23 po celou sezonu a společně jsme ukázali, že o kralupské florbalové mládí se není třeba bát."